Barriss Offee – plášť

Kostým Barriss Offee jsem několik let chtěla a neměla na něj ani finance, ani schopnosti. Takže poté, co jsem nějaký peníz našetřila a v obchodě objevila i poměrně vhodné látky, šla jsem do toho. Hlavní ale bylo přijít na to, jak je konstrukčně řešený Barrissin plášť. Což bylo složité. A ani pak nebylo snadné ho podle zjištěných informací ušít. Velkou pomocí mi při zkoumání konstrukce pláště byla tato moje panenka. Ta má totiž vzadu na plášti několik stehů, které mě poprvé přivedly na myšlenku, že plášť by vzadu mohl být řasený a mohl mít sedlo.

Další velkou pomocí mi byly náčrtky na The Padawan’s Guide, které toto potvrzovaly. Nelenila jsem tedy a autorce napsala, abych zjistila, proč je na stránkách má, zda má nějaký další zdroj informací. Její odpověď byla pro mě velmi potěšující a já se rozhodla pro plášť vzadu řasený, se sedlem, s límcem a přehozený přes ramena dozadu. Co tím vším myslím ukazuje můj náčrtek, který vysvětluje, jak je můj plášť nakonec řešen:

Nákres pláště

Sedlo je z čtyř kusů látky – předního a zadního dílu, které jsou dvouvrstvé. Na jedné straně/rameni jsou sešity, na druhém jsou spojeny zipem, který přechází i do límce a umožňuje mi tak zvětšit otvor pro hlavu a dostat se do pláště. Mezi vrstvy sedla je naspodu, v jeho delší části, všita hlavní část pláště, nařasený obdélníkový kus látky. Mezi vrstvy sedla u krku, v jeho kratší části, je všit límec a je k němu připevněna i kápě.

Dvojvrstvý je i límeček, do něhož je všitá kápě. Pouze vepředu do něj kápě všitá není. Tam je totiž připevněná k sedlu a límci pomocí suchého zipu, aby byl zip stále funkční a přístupný.

Jak vidno, můj plášť nemá úplně stejný vzor jako filmový originál (jakmile na to budu mít čas a prostředky, předělám plášť z ručně barvené látky). Takže dvě rady ohledně látky:

  • Koukejte se po látce, která má co nejpodobnější vzor jako originál a nebo si ho namalujte/obarvěte sami.
  • Koukejte se po látce, která bude trošku těžší a bude krásně viset, vlát a vlnit se.

Pokud jde o kápi… Dělala jsem ji podle návodu na Jedi Assembly. Držela jsem se jak tvaru, tak rozměrů a začínala jsem tak s obrovským kusem látky, který jsem velikostně upravovala dokud jsem nebyla spokojená. V podstatě je ale tvar kápě v návodu výše správně, takže se ho nebojte použít na jakoukoli kápi. Moje kápě je vyztužená vlizelínem. Nažehlila jsem ho do kapsy v přední části kápě.

Jak to myslím, “do kapsy”? Přední část kápě je přeložená a založená dovnitř, což vytváří jakousi kapsu vyztužující kápi a skrývá tak již zmíněný vlizelín a hlavně drát. Zpevnění vlizelínem končí na temeni hlavy.

Zmínila jsem drát. Ano, v mé kápi je drát – potřebovala jsem, aby šel tvar kápě lépe upravovat, takže jsem do kapsy do ohybu vložila drát. Kopíruje obrys kápě po většině její délky a díky nesešité kapse jej můžu kdykoli vyndat a plášť snadno bez poškození vyprat.