Rey (Resistence) – vesta

Ušít vestu se zdá být tak jednoduché… A já už šila vestu pro Claire a pro Jyn, takže bych měla být expert. U cosplaye to ale nikdy není tak jednoduché. A tak ano, z předešlých vest jsem se poučila –  začala jsem zkušební verzí.

Jako už mnohorkát jsem coby základ pro střih použila vhodný kus svého oblečení, který mi dobře seděl – krátkou lehkou vestičku. Tu jsem obkreslila na střihový papír, upravila její délku a přidala límec. Vzniklý střih jsem rozdělila na několik částí podle toho, kde má Rey na své vestě švy a rozstříhala.

Jednotlivé díly jsem přenesla na cvičnou látku, vystříhla a sešila. Podle potřeby jsem upravila průramky, tvar švů na zadní části a délku středních dílů, aby byl šev správně v pase. Bylo to hodně zkoušení, párání a stříhání. Finálně jsem vestu „oblékla“ na šicí pannu mých proporcí a pomocí papírové pásky vytvořila šablonu pro „ramenní vycpávky“.

Jakmile jsem byla se vším spokojená, znovu jsem cvičnou vestu rozpárala na jednotlivé části a z nich vytvořila čisté střihy.

V případě zadních zaoblených dílů a ramen jsem potřebovala docílit podobného detailu s viditelnými stehy, jako je na originálním kostým, a tak jsem nesešívala normálně, ale díly, které patřily k sobě, jsem založila o přídavek na šev, položila vedle sebe a „podšila“ proužkem stejné látky. Mezi díly tak vznikla drobná podšitá mezírka, kterou jsem dále stáhla ručně šitými stehy. Totéž jsem udělala u bočních švů na límci.

Dalším krokem byly „ramenní vycpávky“. Každou jsem vystřihla dvakrát a sešila. Poté jsem obě vrstvy prošila tak, jako na originálním kostýmu, a tím vytvořila tunýlky pro vycpávací hmotu. Spodní vrstvu každého tunýlku jsem vždy v jednom místě opatrně prostříhla a tunýlek otvorem vycpala. Vše jsem pak ručně přišila na rameno vesty.

 

Zbývalo už jen doupravit límec do potřebné velikosti a tvaru a celou vestu podšít.

Na závěr přišlo dloooouhé ruční obšívání všech okrajů. Jediný neobšitý okraj je ten spodní, který jsem naopak více roztřepila.